
Af biskop over Aalborg Stift, Henning Toft Bro
I 1928 fik det lille fiskersamfund i Thyborøn byens første auktionshal. Auktionsmester C. A. Rønn, som var inkarneret missionsmand, stod for indvielsen. Efter en kort tale indviede han auktionshallen i ”Faderens og Sønnens og Helligåndens navn.”
Forleden holdt jeg åbningstale ved indvielsen af et nyt Kirkecenter i et af Aalborg stifts sydligste sogne. Her har man købt og renoveret byens gamle missionshus, så det kan fungere som rammen om det kirkelige og folkelige liv.
Jeg sluttede åbningstalen med at ønske Guds velsignelse over det liv, der skal leves og udgå fra huset. Og med baggrund i historien fra Thyborøn, åbnede jeg huset i ”Faderens og Sønnens og Helligåndens navn.”
Dagen efter var der billeder fra åbningen i lokalavisen. Journalisten havde endog refereret min tale, og skrev, at biskoppen åbnede huset i ”Faderes og syndens! og Helligåndens navn”. Gad vide hvad de gode folk, der i sin tid byggede huset, ville have sagt til det?
”Vi er Guds hus og kirke nu bygget af levende stene” synger vi i en salme af Grundtvig. Vi bygger kirker og kirkehuse, men det er mennesker, der er de levende sten, som med Guds Helligånd skaber liv og vækst.
Folkekirkens mange kirker er ikke bare minder om en fjern fortid, men en levende, nutidig virkelighed. Aalborg stift ligger i det område, som nogle kalder den rådne banan. Selv ynder vi at kalde vores del af landet for den grønne agurk! For kirke- og folkeliv lever og har det godt de fleste steder.
Der holdes gode, gedigne og udfordrende gudstjenester søndag efter søndag. Men kirkegang er ikke så selvfølgelig, som den var for en generation siden. Til gengæld emmer kirkens mange huse af liv og foretagsomhed alle ugens dage. Både i kirkerne og i de kirkecentre, sognegårde, kirkehuse, som jeg betragter som kirkens forlængede rum, leves der et kirke- og folkeliv, som er med til at bære evangeliet ud.
Derfor kan det ikke siges tit og stærkt nok: Kære danskere. Brug jeres kirker! Brug også kirkernes forlængede rum. Fyld dem med liv og ånd. Det er ikke nok at have kirke. Man skal også være kirke. Både i Faderens og Sønnens! og Helligåndens navn.
Klummen skrives af folkekirkens ti biskopper på skift.
Læs flere bispeklummer