AAA
 
Del
Poul Joachim Stender

Fasten bliver snart trendy

04-03-2011

Den kristne faste begynder den 7. marts. Det er en periode på 40 dage op til påsken, hvor man kan vurdere, hvad der er kommet til at præge ens tilværelse for voldsomt. Nu er det op til hvert enkelt menneske, hvordan man gerne vil faste. Det afhænger af, hvad der i ens liv har fået overtaget.

For mange mennesker fylder sundhed enormt meget. Problemet med denne dyrkelse af sundheden er, at den er så enormt rettet mod en selv, at man taber fokus på sine medmennesker. I stedet for en samtale med ens gamle mor, tager man en løbetur. I stedet for at samle ind to timer den 13. marts til Folkekirkens Nødhjælp, bruger man to timer i Fitnesscenteret.

Vort liv bevæger sig fra skærm til skærm. Adskillige timer ved computerskærmen, så er vi bøjet over skærmen på vor mobiltelefon og til sidst suget fast til fjernsynsskærmen. Fasten kunne være en god anledning til at øve sig på at trappe sit forbrug af skærme ned og bruge denne tid til at se ind i levende menneskers ansigter.

Man kan også faste fra den mad man plejer at spise. Vi spiser hele tiden. Flere og flere går rundt med en vandflaske i hånden, som om man ikke kan bevæge sig uden at komme til at lide af væskemangel. I fasten kan man sige farvel til kødet, mælkeprodukterne, alkoholen. Man vil opdage, hvor lidt man i grunden behøver at spise og hvor meget overskud man får til Gud og sin næste, når for meget mad og drikke ikke tynger krop og sjæl.

Vi har levet i individualismens tidsalder så længe, at vi nu må have denne tid aflivet, og bevæge os ind i fællesskabets tidsalder. Det kunne fasten være en god øvelse i. Fasten handler ikke om forsagelse af mad, fjernsyn, facebook. Den handler om at frigøre sig fra ting, som man er blevet så bundet til, at man ikke længere har blik for Gud og sit medmenneske. Og det kunne jo være at nogle af de ting netop var mad, fjernsyn og facebook.


Hans Kristian Andersen
13-03-2011
23:17
Kristen

Hej!
Tak for dit fine indlæg! Jeg har denne weekend fastet fra mad, fordi jeg længes efter Helligåndens kraft, som de første kristne i Ap.G, og som andre i vore dage oplever, når de går ud for at møde andre mennesker med evangeliet, beder for de syge, og de bliver helbredt.
Vækkelse kommer af, at vi modtager den nød som Gud har på hjertet for vore medmennsker. Det sker kun ved, at vi vender os, som du også skriver, fra alt det vi er optaget af og også stjæler den tid, som vi burde være på knæ i enrum foran Gud´s hellige trone, som Han har givet os adgang til ved Jesu Kristi blod. Og SÅ vil Han udruste den enkelte med med Helligåndens kraft, for det er ikke nok blot en gang at ha´ modtaget frelsen ved tro, en gang at blive døbt, og en gang at have modtaget Helligåndens dåb med efterfølgende tungetale. Nej, jeg er sikker på, at Gud vil mere end det vi kan præstere med egne evne.
Med venlig hilsen
Evangelist Hans


Poul Joachim Stender
17-03-2011
17:23
Tak for ordene

Kære Evangelist Hans.
Jeg har det ligesom dig. Jeg længes også efter Helligåndens kraft. Jeg har det ligesom heltene i Odysseen og Iliaden. Når noget stort sker i ens liv, når inspirationen er over en, når en prædiken lykkes eller en tale bliver hørt, er det Gud der har grebet ind.
Bedste hilsener
Poul Joachim Stender


Dine kommentarer

Underret mig, når der bliver kommenteret på mit indlæg

tilbage