AAA
  • folkekirken.dk > 
  • Aktuelt > 
  • Kirkeminster sender vielse af homoseksuelle i udvalg
 

09/03-2010

Biskop Karsten Nissen har bedt kirkeministeren tage initiativ til udvalgsarbejde om folkekirken og vielse af homoseksuelle. Birthe Rønn Hornbech vil hurtigst muligt indkalde til drøftelse - Teologien skal være i orden og jeg vil derfor hurtigst muligt med biskopperne og andre i Folkekirken drøfte, hvordan kirken kan være forberedt.

Foto: iStockphoto

- Jeg er meget glad for Karsten Nissens henvendelse. For mig er det meget vigtigt, at Folketinget ikke trækker noget ned over kirken, udtaler Birthe Rønn Hornbech og fortsætter

- Teologien skal være i orden og jeg vil derfor hurtigst muligt med biskopperne og andre i Folkekirken drøfte, hvordan kirken kan være forberedt. For mig er det alt afgørende at få en seriøs teologisk debat, hvor der vises forståelse for, at ikke alle er enige. Det er til gengæld vigtigt, at alle føler, at de kommer til orde og at enhver præst, såfremt der indføres ny lovgivning og nye ritualer, stilles helt frit. Dette er en samvittigheds sag for mange og det bør Folketinget respektere frem for at skøjte hen over de mange spørgsmål, sagen rejser.

Folkekirkens biskopper tog i 1995 initiativ til et lignende udvalgsarbejde, da de nedsatte et udvalg til udredning af teologiske, juridiske og samfundsmæssige aspekter af kirkens velsignelse af registreret partnerskab. Udvalgsarbejdet blev i 1997 afsluttet med udgivelsen af rapporten Registreret partnerskab, samliv og velsignelse.

Oppositionen har givet bolden op
Oppositionen mener, at tiden er inde til, at bøsser og lesbiske skal kunne vælge mellem kirke og rådhus, når de indgår registreret partnerskab. Oppositionspartierne har sendt fire lov- og beslutningsforslag til behandling i folketinget, som alle indebærer en åbning for vielse af homosekuelle i kirken. Regeringspartierne har meldt ud, at de ikke vil lovgive på området, før de får en opfordring til det fra kirken selv.

Men ingen kan ifølge professor i kirkeret, Lisbet Christoffersen svare på, hvor den opfordring skulle komme fra. Ved Vartovmødet mandag om kirkens holdning til vielse af homoseksuelle kridtede hun den juridiske og kirkeretlige bane op.

- I Danmark er det politikerne, der lovgiver. Biskopperne tager initiativ til udarbejdelse af nye ritualer.

Konstruktiv vej videre
Hverken folketinget eller folkekirken kan gennemføre ændringen alene. Lisbet Christoffersen vurderer, at et udvalgsarbejde er en konstruktiv vej videre. 

- Kirken kan forberede sig på en lovændring ved at udarbejde et ritual. Sådan kan biskopperne markere, hvad deres svar på folketingets lovændring bliver. Kirkeministerens opgave er at forberede et lovgivningsarbejde for regeringen og folketinget. Så det er konstruktivt på forhånd at afklare hvilke muligheder der er for at udvikle et nyt ritual, som kan sendes til autorisation i forlængelse af en lovændring på området.

Flere har sammenlignet med situationen i 1947, da kirkeminister Bodil Koch tog initiativ til lovændringen, som gav kirken ret til ordination af kvindelige præster. På vartovmødet mandag, medgav Lisbet Christoffersen, at der er flere paralleller til forløbet:

- Da loven (i 1947 red.) var vedtaget, lå bolden på biskoppernes banehalvdel. Det var op til dem, om loven skulle udmøntes i et nyt ritual og adgang til ordination for kvindelige teologer. Loven fik kun konsekvenser, fordi biskop over Fyens Stift, Hans Øllgaard besluttede at ordinere de første tre kvinder. Var jeg kirkeordfører i Folkektinget, ville jeg sikre mig, at mindst en af folkekirkens biskopper er parat til at gøre brug af en ændret lovgivning, før jeg fremsatte et lovforslag. Så spørgsmålet i dag må være: Er der en biskop Øllgaard til stede? sagde Lisbet Christoffersen.

Flere biskopper har tidligere givet udtryk for, at de er parate til at se på et ritual, hvis Folketinget giver adgang til det. En af dem er biskop i Århus Stift, Kjeld Holm, som til folkekirken.dk udtaler:

- jeg har allerede udtalt min støttet til de Radikales lovforslag. Men hvis kirkeministeren indkalder til udvalgsarbejde, er jeg også embedsmand nok til at gå positivt ind i den proces.

Læs også Vielse af homoseksuelle på kirkens dagsorden

Læs rapporten, Registreret partnerskab, samliv og velsignelse

Ellen Aagaard Petersen

KommentarerKommentarer

Ingen kommentarer

Tilføj kommentar