Dansk kirkearkitektur er ikke kun røde tegl og hvidkalkede mure. Det budskab skal en ny database for moderne dansk kirkearkitektur tydeliggøre for danskerne ved hjælp af billeder fra 154 danske kirker bygger efter 1960.
- Mange forbinder kirken med noget, der er bygget langt tilbage i tiden, men den forestilling er usolidarisk overfor vore egen tid. Lige så vel som at kirken er en del af fortiden, så hører den også til i dag og i morgen, og det skal databasen være med til at synliggøre, siger manden bag projektet, Benny Grey Schuster, der er lektor ved Præstehøjskolen og Teologisk Pædagogisk Center.
En virtuel rundvisning
Benny Grey Schuster kastede sig ud i projektet, fordi han savnede en guidebog, han kunne trække frem fra handskerummet, når han havde tid tilovers i bilen.
Han begyndte derfor at fotografere de 154 danske kirker, der er bygget efter 1960.
Det har taget ham to år at tage de knap 5000 billeder, databasen rummer.
Kirkerne er fotograferet både ude- og indefra, så det er muligt at gå få en virtuel rundvisning i alle kirkerne.
Databasen rummer også billeder af indvendige detaljer, som man normalt skal være heldig for at finde billeder af.
Udenlandske kirker også med
For sammenligningens skyld rummer siderne også fotos af de 42 kirker bygget i tidsrummet 1940-59.
Det er også muligt at gå på opdagelse i godt 50 udenlandske kirker, som regnes blandt hovedværkerne inden for international kirkearkitektur.
Du kan besøge siden her.
Astrid Højbjerg.
Landets 10 biskopper har i fællesskab taget initiativ til en debat om dannelse og uddannelse, og de indbyder 16-17. maj til konference om dannelsesbegrebet.
Der var pyntet op til fest og den nyindkøbte røde løber var rullet ud, da 50-årige Marianne Christiansen 12. maj blev indsat som ny biskop i Haderslev Stift ved en bispevielse i Haderslev Domkirke.
Tilføj kommentar