Dåb, hvis forældrene har meldt sig ud?

Spørgsmål

Anne Katrine Bjørn Andersen

Hej.

Kan man få sit barn døbt i Folkekirken, hvis forældrene ikke længere selv er medlem af Folkekirken?

Mvh 
Helle 

Svar

Kære Helle

Det korte svar er JA.

Ja man kan få sit barn døbt, uanset om forældrene er medlemmer af folkekirke, og uanset om forældre nogensinde har været medlemmer - altså uanset om forældrene er døbte eller ej.

I §1 i Anordning om Dåb i Folkekirken står der: Alle børn og voksne har adgang til at blive døbt.

Men vi skal også lige have § 2 med, fordi der står der: Dåb af et barn sker efter anmodning fra den eller dem, der har forældremyndigheden over barnet, og som dermed har ansvaret for barnets kristelige opdragelse.

Det vil altså sige, at ønsket om dåb og accept af at barnet bliver døbt skal komme fra den eller dem, der har forældremyndigheden. Og hertil kommer så også sætningen: Har ansvaret for barnets kristelige opdragelse. Her ligger jo tanken om, at der kommer noget efter dåben, nemlig et livssyn eller en livstolkning.

De bedste hilsner
Anne Katrine Bjørn Andersen, sognepræst Jelling