Fortsæt til hovedindholdet
8. maj 2025

Hver femte udøbte teenager vælger nu dåben til

Stadig flere unge, der ikke er døbt som børn, vælger dåben til inden deres konfirmation – et valg, som handler om meget mere end gaver og fest.

Bjørn står ved siden af præsten, efter han blev døbt op til sin konfirmation

Bjørn står ved døbefonten efter sin dåb i marts 2025 sammen med præst i Hasseris Kirke Anne Sophie Bredmose Jakobsen. Privatfoto.

Andreas Lindbjerg Nielsen

I mange år har en del af fortællingen om folkekirken været, at stadig færre forældre vælger at få deres børn døbt. Nu viser nye tal, at en stigende del af de udøbte selv vælger dåben til som teenagere, inden de skal konfirmeres i kirken.

En af dem er Bjørn Valdemar Kiiveri Juhl. Han blev døbt i foråret og skal konfirmeres søndag den 10. maj i Hasseris Kirke.

- Det var en dejlig oplevelse at blive døbt. Det var en lørdag formiddag med fire af mine venner og den nærmeste familie. Jeg havde sagt til min mor, at jeg ikke ville gøre noget stort ud af det, så vi tog bare ud at spise om aftenen. Så kunne vi gemme den store pakke til konfirmationen.

Og ligesom Bjørn selv valgte at blive døbt, så har han også selv valgt konfirmationen til.

- Det har ikke noget med festen og gaverne at gøre, dem kunne jeg jo få alligevel. Men jeg synes, der er en ro i det med at tro på noget, der er større end os selv. Om det så er Gud, eller hvad det er. Selvom jeg ikke er ultra-religiøs.

At konfirmationsdagen samtidig kan deles med klassekammeraterne og præsten er bare en bonus, siger Bjørn Valdemar Kiiveri Juhl.

LÆS MERE: 'Måske er du cooked, men du er elsket alligevel': To præster har skrevet en tale til årets konfirmander

Vælger fællesskabet til

Nye tal fra Folkekirkens Uddannelses- og Videnscenter (FUV) viser, at hver femte af de udøbte unge sidste år valgte at blive døbt inden deres konfirmation. Det er en stigning fra 16,2 procent i 2014 til 20,2 i 2024.

Så mange bliver døbt inden konfirmationen

År         Antal døbte                Procentdel

              (13-15-årige)      af ikke-medlemmer

2014           2100                          16,2

2015           2183                           16,3

2016           2323                          16,7

2017           2333                          16,2

2018           2538                          17,5

2019           2569                          17,4

2020          2440                          16,0

2021           2727                           17,1

2022          3022                           18,1

2023          3289                           18,2

2024          3799                           20,2

Udviklingen ses på tværs af landet og understreger, at konfirmationen fortsat er en central del af ungdomsårene i Danmark – båret af tradition, fællesskab og individuelle valg. Det fortæller Karen Marie Leth-Nissen, vidensmedarbejder ved FUV:

- De unge er blevet opdraget i en ånd af individualisering, så de skal selv tage valget om konfirmation. Det gør de i høj grad, fordi de gerne vil være en del af et større fællesskab. Vi ved, at forældrene – også dem, som ikke døbte deres børn, da de var små – synes, at børnene selv skal vælge, om de vil knyttes til folkekirken gennem dåb og konfirmation eller ej.

FUV laver hvert år spørgeskemaundersøgelsen ’Folket og Folkekirken’, og den viser, at udsigten til gaver langt fra er hovedårsagen til, at de unge vælger konfirmationen. På spørgsmålet ”Hvorfor vil du gerne konfirmeres?” svarer 60 procent i undersøgelsen fra i år, at ”det er en tradition som jeg gerne ville være en del af”, mens 41 procent svarer: ”jeg ville gerne have den oplevelse sammen med mine kammerater”. Kun 23 procent svarer, at de glæder sig til gaverne, mens 27 procent svarer, at troen er vigtig.

- Det viser, at konfirmanderne ikke kun vil skabe deres egen fortælling, men gerne vil knytte sig til de traditioner, som deres forældre og familie og kammerater er del af, siger Karen Marie Leth-Nissen.

LÆS MERE: Trivselsmålinger fjerner fokus fra det hele menneske

Biskop: Religion betyder noget for de unge

Biskop i Fyens Stift, Mads Davidsen, glæder sig over stigningen i konfirmanddåb. Ifølge ham hænger det sammen med, at der bliver gjort meget ud af både konfirmandundervisning og konfirmationer i disse år.

- Jeg glæder mig over, at vi som folkekirke formår at være både et relevant og samlende fællesskab - også for de unge.  Det er opløftende, at de 13-15-årige selv tager valget om at blive døbt. En af årsagerne kan være, at de unge vokser op blandt kammerater med en anden kulturel og trosmæssig baggrund og derfor bliver mere bevidste om deres tro. Det betyder med andre ord noget for de unge, hvilken religion de bekender sig til, siger biskoppen.

LÆS MERE: Dåben til eftersyn: Vær med i samtalen

Fakta

Flere fakta om konfirmation

64,2 % af hele konfirmationsårgangen blev konfirmeret i 2024.

20,2 % af ikke-medlemmer i konfirmationsalderen blev døbt op til konfirmationen.

8,6 % af alle konfirmerede i 2024 blev døbt kort før deres konfirmation (mod 4,7 % i 2007).

84 % af den voksne del af befolkningen er konfirmeret i folkekirken, mens 6 % er nonfirmeret


For folkekirkemedlemmer var konfirmationsprocenten på 88,5 % for 2024.

 

Konfirmationsprocenten i de skandinaviske lande:

Danmark: 64,2 % (2024)

Norge: 52 % (2024)

Sverige: 21,5 % (2024)

Finland: 73,3 % (2023)
 

Kilder: Danmarks Statistik (KM22 og KM55), Folket og Folkekirken 2025-undersøgelsen (Norstat og FUV).