Fortsæt til hovedindholdet
2. maj 2025

Kirkeklokker over hele landet ringer for Danmarks befrielse

Mandag den 5. maj vil landets mere end 2000 kirker ringe med klokkerne for at markere 80-året for Danmarks befrielse.

Kirkeklokke i kirketårn

Når klokken slår 12.00 mandag den 5. maj, kan du høre noget ganske særligt.

Kirker over hele landet ringer nemlig med klokkerne i et kvarter for at markere 80-året for Danmarks befrielse efter Anden Verdenskrig.

Det er kirkeminister Morten Dahlin og folkekirkens biskopper, der opfordrer til at lade kirkeklokkerne ringe i landets mere end 2000 kirker. For kirken havde en særlig betydning under Anden Verdenskrig, siger ministeren.

- Kirkerne var under besættelsen et frirum, et sted hvor man kunne søge håb og trøst, selv i de mørkeste tider, siger kirkeminister Morten Dahlin i en pressemeddelelse.

Morten Dahlin er endda selv er at finde i Domkirkens klokketårn i København mandag, hvor han står for at bimle med den store klokke.

LÆS MERE: Kongen deltager i markeringen af 80-årsdagen for befrielsen

Vi har brug for håb og samhørighed

Den nationale klokkeringning skal ske kl. 12.00 og slutte kl. 12.15. 

- Vi lever i en tid, hvor der er brug for håb og samhørighed. Hvor vi minder hinanden om, at selv i svære situationer er der muligheder for at komme styrket ud på den anden side, siger Morten Dahlin.

På befrielsesdagen 5. maj 1945 ringede landets kirkeklokker om morgenen for at markere krigens afslutning.

I 2015 opfordrede daværende kirkeminister Marianne Jelved ligeledes biskopperne til at lade kirkeklokkerne ringe i anledning af 70-året for befrielsen.

Besættelsen, der havde varet siden 9. april 1940, sluttede, da de tyske tropper overgav sig om aftenen 4. maj 1945.